A FOLYAMAT …AZAZ MIT FOGOK TENNI?
Az élet nem más mint energiavadászat. Szerepjátékok sorozatát mutatjuk be. A coaching változást és önismereti folyamatokat tesz lehetővé, mialatt kinyílik önmagunk érzékelése.
Mindeközben megértjük saját és mások viselkedésmintáit, s ezáltal irányíthatóbbá válik életünk .
A változást sokszor az akadályozza, hogy csak beszélünk annak szükségességéről, de képtelenek vagyunk megvalósítani azt a gyakorlatban.
Mi vagyunk az a nemzedék, amelynek nehézséget jelent az alkalmazkodás, ahhoz a körülményhez, hogy a változás a norma, mert bizony, még a stabilitás illúziójában ringatózva cseperedtünk fel.
Fontos, hogy a folyamat lényegét tekintve már az első lépésektől a “bőr alá” megyek. Mit jelent ez?
A célmeghatározás sikerének érdekében rákérdezek, hogy ügyfelemnek vannak-e a feladat megoldásához kapcsolódó félelmei, illetve a megvalósításhoz elegendő motivációja
A jó interperszonális kapcsolat fenntartása érdekében a „ honnan” helyett sokkal inkább a „hová” kérdésre törekszem. Az energiaszint megtartása mellett, a kliens válaszaiból kiindulva, kellő empátiával mindent elkövetek a rejtett erőforrások kitapintására.
MI A LEGJOBB COACHING MÓDSZER?
A coaching legjobb módszere, megközelítésmódja a különböző módszerek ötvözése. A hozott tapasztalatok értelmes bevonása és az ügyfélnek a folyamatban való odaadó részvétele. Utóbbi azt is jelenti, hogy ráérzek, hogy hiába akarom tudni, vélni, hogy mire van ügyfelemnek szüksége, hiába van egy jó modellem, receptem a helyzetére, ha ő fészkelődik, akkor neki mást találunk, minthogy a tartalom szolgáltatója és az ütemet diktáló szereplő az ügyfél. A találkozók sikere nagyban függ a kliens változásba vetett hitétől illetve az egész folyamat iránti elkötelezettségétől.
A COACHING KERETE:
A coaching zavarmentes környezetben és meghatározott időkeretben zajlik. A zavarmentes környezeten belül elképzelhető akár egy séta egy parkban vagy múzeumban is. A meghatározott időkeret 50 perc, ill. esetenként még több is az alkalmazott eszköztől függően. A coaching rendszeres találkozásokat jelent – lehetőség szerint heti, majd a folyamatban előrehaladva ritkább időközönként. A coaching bizalmas műfaj. Ami az ülésen elhangzik, az ott is marad. Ha a megbízó nem azonos az ügyféllel (vállalkozás, vállalat fizeti be munkatársát) akkor a kifelé történő kommunikációt, pl. ülésnaplók tartalmát a coach és ügyfele előre egyezteti. A coaching mindig önkéntes folyamat. Csak olyannal lehet dolgozni, akinek célja a változás, és a közös munkához elengedhetetlen szimpátia is megvan benne. A coaching ülések témáját az ügyfél hozza. Rajta múlik a tempó is. A coach az ülés strukturálásáért, a megfelelő légkörért, az időkeret tartásáért felelős. A coaching független folyamat. Ha az ügyfélnek vagy a coachnak titkos célja, vagy megbízatása van, akkor bukott a folyamat. Az alapelv, hogy a kezdetektől fogva őszintén kell beszélnünk. A coachingban mindkét fél felelős saját céljaiért, elvárásaiért, a közösen egyeztetett játékszabályok betartatásáért.
A Psziché tudja a válaszokat, de nekem kell kérdésekkel bombázni.
A kérdések azért vannak, hogy áttörjük a falakat.
Itt jön az én feladatom!!
Légy önmagad, mert mindenki más foglalt!